Кіберграмотність
19 Червня, 2025 р., 14:43
15 Червня, 2025 р., 12:30
14 Червня, 2025 р., 12:28
Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України інформує:
Чи відомо тобі, що номер телефону, прив’язаний до банківського рахунку, називається фінансовим номером? Він використовується для здійснення входу в інтернет-банкінг, ідентифікації клієнта та безпеки банківських операцій. Саме на нього надходять коди підтвердження банківських операцій, паролі від банків, інформація про баланс коштів. Але якщо він потрапить до рук шахраїв, є ризик втратити контроль над власними фінансами!
Якщо шахраї заволодіють твоїм фінансовим номером, вони можуть:
викрасти гроші з рахунків;
оформити на тебе онлайн-кредити;
купувати товари за ваш рахунок.
Як діють аферисти?
Шахраї можуть телефонувати, видаючи себе за представників мобільного оператора, та під різними приводами випитувати SMS-код. Отримавши цей код, вони зможуть віддалено перевипустити твою SIM-картку та заволодіти номером телефону.
Для цього під час телефонної розмови шахраї можуть вигадувати різні легенди: пропонувати оновлення до покращених стандартів зв’язку, стверджувати, що твоя SIM-картка нібито має проблеми з прийомом дзвінків і потрібно перейти на eлектронну SIM-картку тощо.
Як захистити фінансовий номер?
«Прив’яжи» номер до паспорта або перейди на контракт.
Відключи послугу віддаленої заміни SIM-картки в мобільного оператора.
Оформи окремий номер телефону, який буде прив’язаний до банківських рахунків та не розголошуй його.
Не використовуй фінансовий номер для соціальних мереж, месенджерів під час реєстрацій і не зазначай його в анкетах та онлайн-формах.
Зареєструйся в онлайн-кабінеті оператора для контролю свого номера.
Встанови PIN-код на SIM-картку та пароль блокування телефону.
Зберігай в таємниці:
логін та пароль до онлайн-кабінету мобільного оператора;
SMS-коди від мобільних операторів;
пароль до мобільного додатка мобільного оператора;
PUK-код та серійний номер сім-картки. PUK 1 та серійний номер зазвичай надруковані на пластику старої сім-картки.
Більше про фінансовий номер та способи його захисту читай на сайті кампанії #ШахрайГудбай: https://promo.bank.gov.ua/stopfraud/#section-17.
13 Червня, 2025 р., 12:25
Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України інформує:
Обережно з QR-кодами в громадських місцях! Шахраї підмінюють QR-коди на офіційних табличках або просто розміщують їх у загальнодоступних місцях. Скануючи такі QR-коди, люди потрапляють на шахрайські сайти, вводять свої банківські дані, які автоматично стають відомі шахраям.
Як вберегтися від шахрайства?
Головна порада – завжди перевіряй сайт перед введенням будь-яких даних. Навіть якщо сайт виглядає переконливо, звертай увагу на:
адресу сайту (будь-які відмінності в адресі можуть бути ознакою шахрайства);
на протокол сайту (http – це ненадійний протокол, він означає, що сайтом користуватися не можна, https – потрібно продовжити перевірку сайту).
Не вводь банківських даних на невідомих сайтах. Скануй QR-коди лише з надійних джерел – уникай кодів, розміщених на випадкових наклейках, листівках або рекламних оголошеннях.
Під час сканування QR-кодів дотримуйся таких правил:
перевіряй, чи QR-код не наклеєний поверх іншого, а також звертай увагу на ознаки підміни (додатковий шар, нерівні краї або інший шрифт);
використовуй функцію попереднього перегляду посилання – більшість смартфонів дають змогу побачити адресу сайту перед переходом на нього;
користуйся антивірусами, які попередять про небезпеку в разі переходу на небезпечний сайт та відкриття файлів із вірусами.
Якщо виявив підозрілий QR-код – повідом адміністрацію закладу, службу підтримки або правоохоронні органи.
Якщо став жертвою шахрайства – негайно звернися до банку, щоб заблокувати картку, та подай електронне звернення до кіберполіції: https://ticket.cyberpolice.gov.ua.
02 Червня, 2025 р., 15:25
Доступ до безкоштовних ресурсів, які допоможуть підвищити навички з безпеки в Інтернеті та кібергігієни:
• Портал «Дія.Освіта»: https://osvita.diia.gov.ua/
• Перелік освітніх продуктів:
29 Травня, 2025 р., 10:33