Що таке ментальні розлади і до кого звертатись?
Під час війни багато українців стикнулися з психічними (ментальними) розладами.
Це широкий спектр станів, які впливають на почуття, настрій людини, щоденне функціонування та здатність комунікувати з іншими. Сюди належить депресія, тривожні розлади, обсесивно-компульсивні розлади, залежності, шизофренія тощо.
Як і інші розлади, психічні розлади супроводжуються певними ознаками й піддаються корекції.
Поширеними ознаками психічних розладів є:
- Уникнення близьких і друзів, втрата інтересу до спілкування.
- Порушення сну та/або харчування.
- Нав’язливі думки та одержимість однією темою.
- Запущений зовнішній вигляд.
- Складнощі з концентрацією.
- Відчуття паніки, постійна тривога.
- Втрата інтересу до речей і занять, які зазвичай подобались.
- Самозвинувачення та нав'язливі почуття провини.
- Різкі перепади настрою без видимих причин.
Якщо ви відчуваєте щось із цього переліку, то найперше варто звернутися до сімейного лікаря.
Щоб ментальна допомога стала максимально доступною для кожного, в Програмі медичних гарантій передбачено пакет “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”. А лікарі пройшли спеціальну підготовку за системою mhGAP (Mental Health Gap Action Programme).
Завдяки пакету “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги” кожен українець та українка може отримати базову психологічну допомогу безоплатно у закладі первинної медичної допомоги. Тобто не обов’язково відразу шукати психіатра або витрачати кошти на приватного психолога. Можна спочатку проконсультуватися з сімейним лікарем.
Яка медична допомога передбачена для пацієнтів у межах пакета “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”?
Спочатку сімейний лікар має отримати згоду пацієнта чи пацієнтки на скринінг на психічні розлади. І лише при позитивному результаті проведе клінічну оцінку фізичного стану здоров’я та психічного статусу. За результатами скринінгу сімейний лікар може запропонувати:
- направлення на лабораторні та інструментальні дослідження, щоб діагностувати або виключити ПНР, пов’язані з фізичним здоров’ям;
- направлення пацієнта до психіатра для діагностики, встановлення діагнозу та для надання рекомендацій з лікування (за згодою пацієнта);
- першу психологічну допомогу. І не тільки пацієнтові! А й членам родини, які доглядають за пацієнтом чи пацієнткою;
- психосоціальні, а також фармакологічні та поведінкові втручання, а за відсутності позитивної динаміки після цього - направлення до лікаря-спеціаліста.
Повний обсяг медичної допомоги за пакетом можна переглянути на сайті НСЗУ у розділі “Вимоги ПМГ 2023” (п. 33).
Зверніть увагу! У межах пакета лікар первинки зможе вести як пацієнтів без встановленого діагнозу, так і пацієнтів, яким вже встановлено діагноз та призначено лікування психіатром. У такому випадку сімейний лікар здійснюватиме супровід пацієнта з ПНР. Це спростить доступ до необхідної допомоги, адже іноді дістатися до психіатра набагато складніше, ніж до сімейного лікаря.
Як отримати психологічну допомогу в лікаря первинки?
- Звернутися до центру первинної медичної допомоги. Можна звернутися як самостійно, без направлення, так і з направленням від лікуючого лікаря при встановленому діагнозі “Психічні розлади”.
- Знайти медичний заклад, який надає такі послуги скориставшись онлайн-мапою на сайті НСЗУ: https://cutt.ly/xwu337x2.
- Зателефонувати до контакт-центр НСЗУ за номером 16-77.
Відеоінструкція, як користуватися онлайн-мапою: https://www.facebook.com/nszu.ukr/videos/272127338758046
На сайті Всеукраїнської програми ментального здоров'я “Ти як?” в “Аптечці швидкої психологічної допомоги” зібрано корисну інформацію, як навчитися піклуватися про себе та своїх рідних:
- як допомогти дитині https://www.howareu.com/#section-help-child-text;
- як допомогти собі https://www.howareu.com/#section-first-aid-kit;
- техніки самодопомоги https://www.howareu.com/#techniques.
Пам’ятайте, розлад у психічному здоров’ї може статися у кожного. Від депресії, психозу або емоційного дисбалансу ніхто не застрахований. Тож радимо звертатися по допомогу до фахівця і не займатися самолікуванням.
Потурбуйтеся про себе та своїх близьких!
Джерело: Національна служба здоров’я України