ЗВИЧАЙНА ВТОМА ЧИ АСТЕНІЯ - ЯК ВІДРІЗНИТИ?

Дата: 04.01.2024 14:51

Астенія або астенічний синдром – це тривала (понад місяць) або хронічна (понад пів року) втома. Медики описують астенічний синдром як нестачу енергії. Його діагностують у пацієнтів будь-якого віку, проте найбільше до астенії схильні люди 35-40 років.

Астенію важко розпізнати  через велику кількість симптомів, але важливо вміти відрізняти її від звичайної слабкості, запаморочення або задишки, щоб своєчасно звернутися по допомогу до фахівця.

Прояви астенії:
- Постійне відчуття втоми;
- Дратівливість, нервозність;
- Раптові зміни настрою;
- Підвищена емоційна чутливість;
- Погіршення пам'яті, концентрації;
- Порушення сну, денна сонливість;
- Неможливість повноцінно відновити сили навіть після тривалого відпочинку;
- Гіперестезія: підвищена чутливість до яскравого світла, гучних звуків і запахів;
- Тілесні прояви: прискорене серцебиття, пітливість, головні болі, загальне погане самопочуття і дискомфорт.

Симптоми астенії можуть виникати внаслідок:
- Постійного стресу;
- Депресій, тривожності;
- Браку сну;
- Інфекційних захворювань;
- Патології щитоподібної залози;
- Цукрового діабету;
- Онкологічних захворювань;
- Інсульту;
- Серцевого нападу;
- Пошкодження/захворювання нервів або м'язів;
- Побічних ефектів медикаментозного лікування;
- Нестачі вітаміну В12;
- Передозування вітамінами або ліками.

При наявності будь яких з наведених симптомів не зволікайте, а якомога швидше відвідайте свого сімейного лікаря. Адже  при відсутності лікування астенічний синдром може призвести до серйозних наслідків. Перш за все, це неврастенія, депресивний стан, істерія і навіть шизофренія. Якщо недуга виникла внаслідок інфекційної або вірусної хвороби, то це може стати причиною  вторинного ураження організму. В такому випадку істотно погіршується робота імунної системи й організму в цілому.

Якщо на тлі загальної слабкості з'являється сильний різкий біль у грудях, задишка, проблеми із зором, мовленням, запаморочення, сплутаність свідомості або оніміння будь-якої частини тіла – потрібно  звернутися по екстрену медичну допомогу.

Які послуги з підтримки ментального здоров’я можна отримати у сімейного лікаря, читайте за посиланням

Шукайте заклад, де можна отримати психологічну допомогу на онлайн-мапі НСЗУ

Відеоінструкція, як  користуватися  онлайн-мапою  https://www.facebook.com/nszu.ukr/videos/272127338758046

Збережіть та користуйтеся “Аптечкою швидкої психологічної допомоги” від Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?» https://drive.google.com/file/d/1-T5vucBRA-Gus_oHVBfrByjobbXLdSoq/view