Оперативна інформація щодо ситуації на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя станом на 22 липня 2024 року
Оперативна інформація щодо ситуації на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя станом на 22 липня 2024 року
Головне за тиждень:
Вночі 18 липня було уражено російську базу берегової охорони на озері Донузлав в Криму. Це була комбінована атака морських та повітряних дронів, в результаті чого виведено з ладу штаб з пунктом управління, склад боєприпасів і техніки, електропідстанція тощо.
Окупанти розпочали демонтаж Хрестовоздвиженського храму Православної Церкви України в Євпаторії. Станом на зараз демонтовано купол та верхню частину церкві. Митрополит Климент наголосив на тому, що окупанти руйнують останню українську церкву в Криму.
Окупаційний “суд” скасував штраф кримській правозахисниці та журналістці Лутфіє Зудієвій за пости трирічної давнини. Він вирішив, що працівники “поліції” не мали права складати протокол про правопорушення замість “роскомнадзору”.
З початку літа українські сили завдали не менше 11 результативних ударів по об'єктах збройних сил рф. Серед них: пошкодження російського буксира проєкту 498 “Сатурн”або “Протей” на озері Панське, ураження трьох дивізіонів ЗРК С-300, чотирьох установок ЗРК С-400 та трьох установок РЛС, удар по військовому об'єкту біля села Мічурінівка, пожежа на полігонах у Вітіно та в районі мису Чауда, пошкодження складу з боєприпасами у Балаклавському районі.
Динаміка злочинності в окупації:
Станом на 22 липня окупанти незаконно ув’язнили 217 осіб, з них 132 — кримські татари. Із загальної кількості 39 — арештовані (з них 28 кримські татари), 149 — ув’язнені (з них 97 кримських татар), 28 — без статусу (з них 6 кримські татари).
Станом на середину липня зафіксовано 847 випадків надходження матеріалів складених за статтею про т.зв. “дискредитацію армії рф” до “судів” на території тимчасово окупованого Криму. Протягом червня окупанти протиправно притягнули до відповідальності щонайменше 22 людини за проукраїнські висловлювання та діяльність.
Політв'язня Різу Омерова, якого окупантиенезаконно засудили до 13 років позбавлення волі, доправили в колонію міста цивільськ чуваської республіки рф. Про це повідомила його дружина Севіля Омерова.
Окупаційна адміністрація направила до “суду” справу щодо двох агентів ГУР, які нібито намагалися ліквідувати автора пропагандистського каналу “Кримський смерш” “за нагороду в 1 мільйон рублів”. Важливо наголосити, що українська розвідка не виконує військові операції за винагороду та, тим більше, не співпрацює з російськими спецслужбами.
У Севастополі затримали 19-річного випускника однієї зі шкіл за так звану “дискредитацію армії рф”. Окупаційна адміністрація звинувачує хлопця у написанні образливих коментарів в соцмережах на адресу військовослужбовців зс рф та учасників так званої “сво”. Йому загрожує штраф від 30 до 50 тисяч рублів.
Окупаційний “суд” у Сімферополі не задовольнив апеляційну скаргу представників газети “Къырым” і підтвердив штраф у розмірі 300 тисяч рублів за так зв “дискредитацію армії рф”. Було складено шість адміністративних протоколів: два на видання, два на засновника і директора газети Сейрана Ібрагімова та два на головного редактора Бекіра Мамутова. У публікації, через яку накладено штраф, редакція закликала мешканців Криму не брати участь у війні проти України.
Мілітаризація Кримського півострова
Окупанти в Криму об'єднують курортний сезон та військовий вишкіл: Окупанти посилюють протидесантну оборону півострова, зводять фортифікації та траншеї.
Окупанти продовжують мілітаризувати молодь та брехати, що кримську молодь “вирізняє патріотична позиція та активна допомога учасникам сво”. Насправді ж з початку окупації Криму російський режим активно здійснює мілітаризацію молоді та планомірно руйнує систему освіти в Криму.
Військово-партизанський рух “АТЕШ” повідомляє, що в окупованому Севастополі виявлено секретний центр підготовки російських військових, який маскується під школу для водолазів. У військовому центрі проходять тренування особового складу, зокрема, такі незвичайні тренувальні практики, як стрільба по мішенях у воді. Крім того, в районі Козачої бухти проводилися тренування з різними видами стрілецької зброї з використанням систем оповіщення та димових завіс.
Пропаганда окупаційних адміністрацій і розпалювання ворожнечі
Окупанти заявили про те, що 18 липня ними було перехоплено 33 українських безпілотники над територією Криму та знищено 10 безекіпажних катерів в акваторії Чорного моря. Насправді Силам оборони України вдалося уразили російську базу берегової охорони на озері Донузлав в Криму. Українські удари по Криму стали більш ефективними завдяки використанню високотехнологічної зброї, наданої Заходом. Це змусило росію перемістити частину своїх військових літаків з Криму для захисту критичної військової інфраструктури.
У відповідь на плани України щодо проведення другого Глобального Саміту миру, окупанти заявили, що колективний Захід намагається нібито “перевести протистояння з росією в дипломатичну площину, але це буде безуспішно”. Пропагандисти заявили, що Україна прагне виграти час, очікуючи, що санкції проти росії почнуть діяти, а українська армія відновиться.
Ситуація в акваторії Чорного моря
Балкер ZAFAR доставив 35 700 тонн пшениці з окупованого Севастополя до контрольованого хуситами порту Саліф за дозволом ООН, що викликало критику міжнародної спільноти. Такий рейс є першим випадком, коли російському судну дозволили перевозити зерно з окупованого Криму в порт у Ємені. Аналітики з питань безпеки назвали це тривожною подією, яка повинна підняти тривогу щодо механізму перевірки під керівництвом ООН».
В акваторії чорного моря знову з'явився російський балкер Matros Koshka, відомий незаконним вивезенням українського зерна. Судно, яке неодноразово фігурувало у звітах про крадіжку зерна з окупованих територій України, наразі прямує до порту Кавказ. Експерти не виключають, що воно може зупинитися в Севастополі чи Феодосії, звідки раніше викрадена українська продукція переправлялася до інших портів, контрольованих росією.
Регіональна ситуація
У Криму тривають масштабні пожежі. В Урожайному Сімферопольського району рятувальники загасили пожежу, яка тривала вісім годин. У Коктебелі пожежа охопила 40 гектарів лісу та територію Карадазького заповідника. Для гасіння пожежі залучили авіацію, вертольоти Мі-8, лише після цього її вдалось локалізувати. Всього в Криму за день сталося п’ять пожеж, на їх ліквідацію було залучено понад 500 спеціалістів.
Аномальна спека, що негативно впливає на енергосистему Криму, призвела до значного збільшення скарг від громадян на роботу так званих гарячих ліній “крименерго”. Люди повідомляють про хамство, відсутність зворотного зв'язку та неможливість додзвонитися. Після припинення подачі електроенергії з материкової України росія демонструє неспроможність забезпечити повноцінне енергопостачання на окупований півострів. Через спеку та з перевантаженням електромереж в містах Криму діють обмеження по потужності електроенергії: туристичний сезон супроводжується регулярними аварійними блекаутами.
Громадянський спротив
У соціальних мережах підтримував Меджліс, вболівав за Україну та засуджував окупацію Криму. За це до чоловікадодому увірвались окупаційні силовики, затримавши та змусивши вибачатися на камеру. Переслідування етнічних спільнот, чия національна та релігійна приналежність є відмінною від російської черговий раз демонструє релігійну нетерпимість та шовінізм.
Мешканець Криму нібито зв'язався з українськими військовими й повідомив про бажання брати участь у бойових діях проти російської армії. Чоловіка затримали окупанти, матеріали направлено до окупаційного “суду”. Ще один мешканець Криму передавав у відповідні українські відомства інформацію про розташування підрозділів окупантів на території Криму і Севастополя. Окупанти затримали чоловіка та порушили кримінальну справу проти нього.
Активісти руху спротиву “АТЕШ” вирахували місце дислокації окупаційного ГРУ та центр підготовки окупантів у Севастополі, розповсюдили у місті свої листівки, а також продовжують стежити за будівництвом фортифікаційних споруд у Євпаторії.
Активісти руху “Жовта Стрічка” продовжують чинити спротив окупантам в Криму, знищують примірники пропагандистських матеріалів та поширюють патріотичну символіку в окупованих містах на півострові, зокрема у Ялті, Сімферополі, Севастополі, Алушті, Євпаторії та Коктебелі. Остання акція з розповсюдженням символіки була присвячена Дню української державності.
Активісти “Кримських бойових чайок” продовжують викривати особисті дані колаборантів та російських військових злочинців в окупованому Криму.
Рух спротиву “Зла Мавка” продовжує вести свої щоденники, поширювати щотижневик, де розкриваються злочини окупантів.
До Представництва продовжують надходити запити від громадян України, які хочуть виїхати з Криму через неможливість терпіти окупацію й тотальну пропаганду. Нагадуємо про нашу інструкцію — як виїхати з тимчасово окупованого Криму: https://cutt.ly/FwtiajlS
Ми дякуємо свідомим українським громадянам в окупованому Криму за оперативні повідомлення про ситуацію на Кримському півострові, зокрема щодо соціально-економічної ситуації, пересування військ рф, руху спротиву окупації тощо. Детальну інформацію повідомляйте на емейл пресслужби Представництва: press@ppu.gov.ua
Слава Україні!
Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим