Оперативна інформація щодо ситуації на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя станом на 23 вересня 2024 року
Оперативна інформація щодо ситуації на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя станом на 23 вересня 2024 року
Головне за тиждень:
Незаконно засудженого цивільного журналіста з Криму Ремзі Бекірова шість разів поспіль за вигаданими звинуваченнями поміщали у штрафний ізолятор виправної колонії №33 міста абакан, республіка хакасія, росія. Бекіров прибув до колонії 12 серпня, і його одразу помістили в карантин. Однак уже за пів дня чоловіка перевели до штрафного ізолятора (ШІЗО). Відтоді він звідти практично не виходить: його тримають там по п'ять, шість, десять днів.
В окупованому Севастополі “суд” засудив до 16 років ув'язнення чоловіка за сфабрикованими звинуваченнями у нібито співпраці з СБУ та підготовці теракту проти командування окупаційних сил чмф рф.
Злочини окупації:
Станом на 23 вересня окупанти незаконно ув’язнили 218 осіб, з них 132 — кримські татари. Із загальної кількості 43 — арештовані (з них 28 кримські татари), 151 — ув’язнені (з них 97 кримських татар), 26 — без статусу (з них 6 кримські татари).
Зафіксовано 979 випадків надходження матеріалів складених за ст. 20.3.3 КпАП рф до т.зв. “судів” на території тимчасово окупованого Криму. З них у 875 випадках було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу або приєднано до іншої справи за іншою статтею та винесено сукупне рішення. У 17 випадках розгляд матеріалів продовжується.
Засуджений до 17 років ув’язнення незрячий активіст Олександр Сізіков, що був незаконно викрадений і вивезений у невідомому напрямі 14 вересня 2024 року у Криму, був переміщений у ізолятор в Бахчисараї.
Незаконно засудженого росією до 13 років ув’язнення кримського татарина Азіза Ахтемова перемістили з в'язниці в місті єнісейськ красноярського краю рф у невідомому напрямку.
Т.зв. “прокуратура республіки Крим” затвердила обвинувальний висновок у кримінальній справі стосовно громадянина України за сфабрикованими звинуваченнями у нібито передачі СБУ відомості про місця дислокації окупаційних військ. Справа передана до “суду”.
Мешканця окупованого Криму Артура Агасаряна т.з “суд” засудив до 20 років за сфабрикованими звинуваченнями у нібито спробі підриву автомобіля співробітника УФСБ рф у Керчі.
Насильницька мобілізація:
Відбулися поховання щонайменше 1223 солдатів російської армії. 769 із них, ймовірно, були громадянами України. Кількість загиблих може бути більшою, оскільки росія приховує реальні втрати.
Підтверджено взяття в полон щонайменше 40 військовослужбовців рф з окупованого Криму, більшість з яких, ймовірно, є громадянами України.
Мілітаризація Кримського півострова:
Активісти руху “АТЕШ” зʼясували, що берегову охорону Севастополя посилено військовими катерами. Агентами також було виявлено зенітний ракетний комплекс середньої дальності Бук-М3 у Гагарінському районі окупованого Севастополя. Окрім ЗРК, там знаходиться радіолокаційна станція П-18, яка використовується для раннього виявлення цілей.
Окупаційна адміністрація продовжує здійснювати заходи з укріплення захисту т.з. "кримського мосту". Для посилення безпеки уздовж мосту споруджують металеві огорожі, призначені для додаткового захисту опор. Крім цього, у воді поруч з мостом встановлюють бетонні тетраподи та металеві конструкції, схожі на протитанкові загородження, зварені між собою. Також у Керченській протоці фіксуються роботи зі встановлення паль, які забивають у морське дно паралельно до мосту.
Пропаганда окупаційних адміністрацій і розпалювання ворожнечі:
Окупаційна адміністрація продовжує створювати перешкоди нормальній роботі інтернет-сервісів, спостерігаються проблеми із роботою навігаційних сервісів, зокрема Google Maps. Сервіс часто виводить користувачів у не ті місця, збивається і дає неправильні маршрути.
Через примусову мобілізацію місцевого населення в окупованому Криму був утворений штучний дефіцит кадрів у транспортних перевезеннях, що спричинило серйозне подорожчання всіх видів транспортних послуг з початку року.
Через недбалість окупантів у Криму загострюється енергетична криза. За тиждень ситуація значно погіршилася у Саках та Євпаторії. Всього ж проблеми з електропостачанням спостерігаються у Сімферополі, Саках, Джанкої, а також у селах Вишневе, Біла Скеля, Яблучне, Миронівка, Смарагдове та інших населених пунктах, понад 10 тисяч жителів залишаються без електроенергії, проте окупаційна адміністрація продовжує запевняти, що ситуація перебуває під контролем.
Окупаційна адміністрація продає у Балаклаві незаконно захоплене під час окупації півострова приміщення української прикордонної частини.
В окупованому Криму тривають фільтраційні заходи з метою виявлення “неблагонадійних” елементів під виглядом т.з “навчань” окупаційних військ, що супроводжуються блокування цілих районів півострова та обшуками місцевих мешканців.
Громадянський спротив:
Мешканка окупованого Криму у соціальних мережах негативно висловлювався проти загарбницької війни росії проти України. Жінку затримали силовики окупаційної адміністрації, змусили просити вибачення на камеру та направили справу до “суду”.
19-річного мешканця Євпаторії затримано російськими силовиками за сфабрикованими звинуваченнями у нібито підпалі автомобілів за винагороду. Окупанти затримали його, змусили просити вибачення на камеру, після чого його змусили підписати контракт із міноборони рф.
Активісти руху "Жовта Стрічка" продовжують чинити активний спротив російським окупантам у Криму. Вони знищують пропагандистські матеріали, поширюють патріотичну символіку України та заклики до опору в різних містах півострова, а також залишають на будівлях жовті стрічки як символ незламності українського народу. Активісти також повідомляють, що у т.з "Кримському федеральному університеті" впровадили програму для виявлення "забороненої символіки" на сторінках студентів та викладачів, під якою окупаційна адміністрація розуміє прапор та інші національні символи України.
Активісти руху "Кримські бойові чайки" продовжують викривати особисті дані колаборантів і російських військових злочинців в окупованому Криму. До опублікованої інформації входять адреси проживання, контактні номери, маршрути пересування та докладні дані про їхню співпрацю з окупаційною владою. Ці дії спрямовані на підрив діяльності окупаційної адміністрації, послаблення її впливу та підвищення рівня недовіри серед колаборантів і тих, хто співпрацює з російськими військовими структурами.
Рух спротиву "Зла Мавка" продовжує активно діяти на окупованих територіях Криму, поширюючи патріотичні написи, стікери та листівки із закликами до спротиву окупації в різних куточках Сімферополя, Ялти, Євпаторії, Севастополя та інших населених пунктів півострова. Активісти також залишають жовті стрічки, символи українського руху опору, на будівлях та громадських місцях. Зокрема, у багатьох містах Криму активісти акцію з поширенням рядків з віршів Тараса Шевченка та Ліни Костенко.
До Представництва продовжують надходити запити від громадян України, які хочуть виїхати з Криму через неможливість терпіти окупацію й тотальну пропаганду. Нагадуємо про нашу інструкцію — як виїхати з тимчасово окупованого Криму: https://cutt.ly/FwtiajlS.
Ми дякуємо свідомим українським громадянам в окупованому Криму за оперативні повідомлення про ситуацію на Кримському півострові, зокрема щодо соціально-економічної ситуації, пересування військ рф, руху спротиву окупації тощо. Детальну інформацію повідомляйте на email пресслужби Представництва: press@ppu.gov.ua.
Слава Україні!