Оперативна інформація щодо ситуації на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя станом на 10 лютого
Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим інформує:
Оперативна інформація щодо ситуації на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя станом на 10 лютого.
Головне за тиждень:
За даними з відкритих джерел у ніч на 9 лютого у тимчасово окупованому Севастополі було чутно вибухи.
З моменту екологічної катастрофи, спричиненої аварією російських танкерів у Керченській протоці 15 грудня, на узбережжі тимчасово окупованих Криму та Севастополя зібрано понад 1,3 тисячі тонн піску й ґрунту, забруднених нафтопродуктами. У Криму очищують понад 525 км берегової лінії, у Севастополі – 165 км, у Чорному морі зібрано 18 тонн нафтовмісних відходів.
Злочини окупації:
Станом на 10 лютого окупанти незаконно ув’язнили 218 осіб, з них 132 — кримські татари. Із загальної кількості 43 — арештовані (з них 28 кримські татари), 151 — ув’язнені (з них 97 кримських татар), 26 — без статусу (з них 6 кримські татари).
Зафіксовано 1203 випадки надходження матеріалів складених за ст. 20.3.3 КпАП рф до т.зв. "судів" на території тимчасово окупованого Криму. З них у 1058 випадках було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу або приєднано до іншої справи за іншою статтею та винесено сукупне рішення. У 46 випадках розгляд матеріалів продовжується.
Окупанти засудили до 5 років колонії з обмеженням волі на 1 рік мешканку Севастополя за сфальсифікованими звинуваченнями у нібито підготовці теракту на території Криму на замовлення українських спецслужб.
Окупаційний "суд" у Сімферополі після обшуків у будинках кримських татар 5 лютого незаконно заарештував Еміра Куртнезірова, Рустема Мустафаєва, Абібуллу Смедляєва, а також Бахтіяра Аблаєва і Мирзаалі Тажибаєва. Всі вони перебуватимуть під арештом до 4 квітня 2025 року.
Незаконно засудженому до 14 років колонії суворого режиму кримчанину Рустему Сейтхалілову у виправній колонії №9 у петрозаводську, республіка карелія, рф, забороняють вставати на ранкову молитву. Він також страждає від сильного головного та поперекового болю. У колонії йому протягом п’яти днів робили уколи, які лише тимчасово полегшили стан політв’язня.
Суд у російському місті власиха, московської області, відмовив в апеляції на вирок кримчанину Ансару Османову, незаконно засудженому до 20 років колонії суворого режиму.
6 лютого 2025 року російські силовики провели обшук у будинку кримськотатарського активіста Сейтнебі Рамазанова, батька колишнього політв’язня Ісмаїла Рамазанова, в селі Родникове Сімферопольського району. Обшук тривав кілька годин, під час нього вилучили особисті речі Ісмаїла, зокрема, документи, фотографії та мобільний телефон. Сам Сейтнебі Рамазанов наразі перебуває за межами півострова.
Суд російського ростова-на-дону продовжив незаконний арешт кримським татарам Сейдамету Мустафаєву, Ельдару Якубову, Абдулмеджиту Сейтумерову, Руслану Асанову, Аметхану Умерову і Ремзі Німетулаєву.
З кримським татарином Серветом Газієвим, незаконно засудженим до 13 років колонії суворого режиму, досі немає зв’язку. Ще в грудні 2024 року окупанти вивезли із СІЗО №2 у володимирській області, рф, у невідомому напрямку.
5 лютого в селах Істочне, Новокримське та Лобанове Джанкойського району тимчасово окупованого Криму силовики провели незаконні обшуки в будинках кримських татар о 4-й годині ранку. Серед затриманих – 29-річний Емір Куртнезіров із села Лобанове, батько якого Ремзі вже майже рік перебуває під домашнім арештом, Також затримані 33-річний Абібулла Смедляєв із села Новокримське та 37-річний Рустем Мустафаєв із села Істочне. О 7-й ранку стало відомо про ще один обшук у 44-річного кухаря Мирзаалі Тажибаєва в селищі Ярке Поле Феодосійського району. О 9-й ранку окупанти затримали також Бахтіяра Аблаєва у селі Ковильне Джанкойського району.
Насильницька мобілізація:
Загинули щонайменше 1761 солдати російської армії з підрозділів, дислокованих в окупованому Криму. 1181 із них, ймовірно, були громадянами України. Кількість загиблих може бути більшою, оскільки росія приховує реальні втрати.
Підтверджено взяття в полон щонайменше 115 військовослужбовців рф з окупованого Криму, більшість з яких, ймовірно, є громадянами України.
Мілітаризація Кримського півострова:
Агенти руху "АТЕШ" повідомляють про виведення окремих зенітно-ракетних підрозділів російських окупаційних військ з території Криму на територію росії. Частина комплексів, зокрема, установки 31-ї дивізії ППО, вже передислоковується з півострова.
За даними з відкритих джерел, у північних і північно-західних районах півострова окупанти продовжують активно зводити фортифікаційні споруди вздовж доріг. Зафіксовано облаштування вогневих точок поблизу Джанкоя, Воїнки, Роздольного та Чорноморського: виявлено щонайменше 80 укріплень, однак реальна кількість може бути значно більшою. Для їхнього будівництва окупанти використовують мішки з піском та старі автомобільні покришки.
Пропаганда окупаційних адміністрацій і розпалювання ворожнечі:
Окупанти продовжують виставили на продаж санаторії "Форос" та "Саки", незаконно "націоналізовані" у 2014 році. Продаж охоплює будівлі, земельні ділянки, частина яких розташована у заповідній зоні.
Окупаційна адміністрація продовжує нищити природні ресурси Криму в межах загарбницької політики росії. Масова вирубка дерев у парках півострова організована для забезпечення російських окупаційних військ дровами, які відправляють у захоплені райони Херсонської та Запорізької областей. Цю кампанію, цинічно названу “Бліндажі в теплі”, використовують як інструмент пропаганди, залучаючи до неї не лише військових, а й місцеву молодь. На початку лютого окупанти вже вивезли два вантажні автомобілі з дровами з Дитячого парку в Сімферополі.
Окупанти продовжують використання дитячого табору “Артек” як інструмент пропаганди. Цього тижня окупанти відкрили там виставку, формально присвячену 100-річчю табору, однак її зміст спрямований на ідеологічну обробку дітей та використання історичної спадщини у маніпулятивних цілях з метою просування наративу "нормальності" та "правильності" російської агресії проти України. Окрім того, центр передав три автобуси для потреб російських окупаційних військ і організував збір листів на їхню підтримку.
Громадянський спротив:
Окупанти затримали 64-річного жителя Херсонської області Бекіра Гугурика – брата 53-річного Рустема Гугурика, якого російський суд раніше незаконно засудив до 8,5 років колонії суворого режиму. Обох братів звинувачують за сфальсифікованими обвинуваченнями у нібито причетності до батальйону імені Номана Челебіджіхана Сил Оборони України.
Окупанти затримали 48-річного мешканця Бахчисарая Олега Шевченка за коментарі в соціальних мережах, де він підтримував Україну та відмовлявся визнавати контроль росії над півостровом. Зокрема, місцевий житель негативно висловлювався про дії окупаційних військ та підтримував Сили Оборони України.
Мешканець Херсонської області Євген Гетьман з 2022 року послідовно підтримував Україну та Сили Оборони у соціальних мережах, після широкомасштабного вторгнення він коментував дописи Президента України Володимира Зеленського та відкрито висловлював проукраїнську позицію. Окупанти затримали його у Криму, а також на камеру змусили "визнати провину". Проти нього складено адміністративний протокол, матеріали передані до так званого "суду".
Активісти руху "Жовта Стрічка" продовжують свою діяльність у Криму, попри посилений тиск з боку окупантів. Вони розміщують синьо-жовті стрічки у громадських місцях, залишають написи із закликами до спротиву, розповсюджують листівки та символіку, що нагадує про українську ідентичність півострова. Їхня присутність стає своєрідним сигналом для кримчан, що боротьба триває і люди, які не згодні з окупацією, не залишилися наодинці.
Учасники руху "Кримські бойові чайки" щодня, ризикуючи власною безпекою, ведуть боротьбу проти окупантів, викриваючи колаборантів і військових злочинців на тимчасово окупованому півострові. Їхня діяльність охоплює збір та передачу інформації про місця дислокації, маршрути пересування, фінансові операції та зв’язки осіб, причетних до окупаційної адміністрації. Вони ведуть спостереження за військовими об’єктами, фіксують факти незаконного використання цивільної інфраструктури, а також поширюють інформацію, що розвінчує російську пропаганду. Їхня робота спрямована не лише на документування злочинів окупаційного режиму, а й на підтримку кримчан, які чинять спротив, нагадуючи, що Крим — це Україна.
Активістки руху "Зла Мавка" чинять опір російській окупації Криму, відстоюючи свободу та права людини. Вони залишають на стінах патріотичні графіті, поширюють наліпки й листівки, що нагадують мешканцям про силу українського духу, закликаючи до єдності й спротиву. Їхні дії не лише розхитують пропагандистські міфи окупантів, а й руйнують створену ними ілюзію всевладності. Водночас активістки фіксують репресії проти кримчан, викриваючи системні порушення прав людини та привертаючи увагу міжнародної спільноти до боротьби за звільнення півострова.
До Представництва продовжують надходити запити від громадян України, які хочуть виїхати з Криму через неможливість терпіти окупацію й тотальну пропаганду. Нагадуємо про нашу інструкцію — як виїхати з тимчасово окупованого Криму: https://cutt.ly/FwtiajlS.
Ми дякуємо свідомим українським громадянам в окупованому Криму за оперативні повідомлення про ситуацію на Кримському півострові, зокрема щодо соціально-економічної ситуації, пересування військ рф, руху спротиву окупації тощо. Детальну інформацію повідомляйте на email пресслужби Представництва: press@ppu.gov.ua.