Реформа МСЕК та запровадження оцінювання повсякденного функціонування: вже 90 тисяч людей отримали рішення
За перші 2,5 місяці роботи нової системи оцінювання повсякденного функціонування експертними командами ухвалено рішення для понад 90 тисяч людей.
Оцінювання як і раніше базується на оцінці критеріїв життєдіяльності та обмеженнях функціонування (раніше ступені обмеження життєдіяльності були викладені в Наказі МОЗ №561 від 05.09.2011, уточнені критерії викладені в Постанові КМУ №1338 від 15.11.2025), однак тепер процес оцінювання уніфікований для усієї країни, проходить без зайвих подорожей та паперової тяганини: всі документи ведуться в електронній системі на основі чинних медичних документів, справи вже не треба возити і перевіряти у МСЕК, ввели заочну та дистанційну форми проведення оцінювання для важкохворих пацієнтів, а рішення приймають експертні команди лікарів-практиків у закладах охорони здоров’я.
Що змінилося?
Нова система оцінювання функціонування запрацювала з 1 січня 2025 року. Вона замінила застарілі медико-соціальні експертні комісії (МСЕК).
Станом на 17 березня 2025 року:
- 1440 експертних команд здійснюють оцінювання в Україні, до їх складу входять 6638 фахівців.
- Оцінювання відбувається у 294 закладах охорони здоров’я, де працює 857 адміністраторів.
- 71 тисяча лікуючих лікарів вже працюють в електронній системі та подають направлення без зайвих поїздок та паперів.
З якими питаннями люди звертаються найчастіше?
Оцінювання повсякденного функціонування проводиться з різних причин. Загалом існує 13 цілей направлення, серед яких найпоширенішими є:
- 57 007 справ – встановлення інвалідності.
- 53 205 справ – повторне планове оцінювання.
- 4 097 справ – повторне оцінювання у зв’язку зі змінами стану здоров’я.
- 1 698 справ – призначення реабілітаційних або медичних виробів.
- 1 455 справ – визначення ступеня втрати професійної працездатності.
Як проходить оцінювання?
Залежно від стану людини та наявних документів, рішення приймаються в різних форматах:
- Очно у закладі охорони здоров’я – 39 608 справ.
- Заочно (на основі документів) – 2 621 справа.
- З виїздом додому або до лікарні – 234 справи.
- Дистанційно, з використанням телемедицини – 565 справ.
Які діагнози зустрічаються найчастіше?
- Хвороби кістково-м’язової системи – 7 370 випадків.
- Хвороби системи кровообігу – 7 999 випадків.
- Новоутворення (онкологія) – 7 624 випадки.
Хто звертається до системи?
Серед людей, чиї справи вже розглянуті:
- 8 558 пенсіонерів.
- 13 392 працюючих людей.
- 28 207 безробітних.
Що це означає для людей?
Реформа дозволила прибрати зайві візити, бюрократію та корупційні ризики. Раніше практична організація та реалізація роботи МСЕК різнилась у кожному регіоні, і вимоги до підтвердних медичних документів та рішень могли значно відрізнятись. Тож, людині доводилося місяцями обходити усіх лікарів та спеціально перед МСЕК проходити стаціонарне лікування, збирати довідки, привозити зібрані документи в МСЕК та стояти в чергах. Важкохворим пацієнтам доводилось їхати для очного проходження МСЕК, де приміщення не завжди були облаштовані для осіб з обмеженнями функціонування. Тепер процес максимально уніфікований, прозорий і цифровий, із сучасними формами проходження оцінювання та у закладах, які доступні для пацієнтів. Наша мета – щоб кожен, хто потребує підтримки, отримав її швидко та без штучних бар’єрів.
Що далі?
МОЗ продовжує вдосконалювати систему. Реформа медико-соціальної експертизи розпочалася 1 січня 2025 року – за цей час експертні команди лікарів-практиків почали працювати з електронною системою та вже провели оцінювання повсякденного функціонування для понад 90 тисяч людей. Надалі удосконалюватиметься функціонал електронної системи, розробляється новий порядок оплати за проведення оцінювання, а також настанова, що регламентує застосування критеріїв для встановлення інвалідності, комплексний опитувальник, який базується на Міжнародній класифікації функціонування (МКФ профіль) і дозволяє оцінювати всі аспекти життя людини – від фізичних можливостей до соціальних потреб, що стане основою для формування індивідуальних програм реабілітації.
Дізнатися більше про реформу можна на офіційному сайті МОЗ: https://moz.gov.ua/uk/ekopfo
Джерело: Міністерство охорони здоров’я України