Вакцинація — це особистий захист і внесок у колективний імунітет: спільна заява МОЗ, ВООЗ та ЮНІСЕФ до Всесвітнього тижня імунізації
У межах Всесвітнього тижня імунізації Міністерство охорони здоров’я України, ВООЗ та ЮНІСЕФ наголошують: вакцинація залишається одним із найефективніших інструментів захисту здоров’я людини. Щеплення проти інфекційних хвороб забезпечує індивідуальний захист, крім того, це внесок кожного у зміцнення колективного імунітету — критично важливого в умовах війни, загроз поширення інфекцій і навантаження на систему охорони здоров’я.
“Вчасна імунізація дозволяє попередити спалахи інфекційних хвороб, захищає дітей і дорослих від важких і часто летальних ускладнень та зменшує навантаження на медичну систему, яка 3 роки працює під тиском обстрілів та воєнних викликів. З перших днів повномасштабної війни спільна робота міністерства та партнерів дозволила забезпечити безперебійну наявність вакцин в регіонах, а створення та підтримка виїзних вакцинальних команд, які працюють у віддалених населених пунктах і громадах, відбудова пошкоджених медзакладів та розбудова сучасної інфраструктури зберігання та доставки вакцин за умов «холодового ланцюга» — зробити щеплення доступними для кожного українця незалежно від місця проживання.”сказав міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко.
Охоплення щепленнями дітей за підсумками 2024 року проти більшості інфекційних хвороб перевищують 80%. Ці показники свідчать про те, що Україна виходить на довоєнні рівні вакцинації, однак для забезпечення колективного імунітету вони залишаються недостатніми. За рекомендаціями ВООЗ, рівень охоплення щепленнями для формування повноцінного колективного імунітету має сягати 95%.
“Ми маємо пам’ятати, що ризик спалахів небезпечних хвороб в Україні залишається високим. Та продовжувати докладати зусиль для боротьби з вакцинокерованими хворобами — попри усі виклики. Працюючи разом з Міністерством охорони здоров’я, нашими партнерами, громадами на обласному та громадському рівнях, ми прагнемо досягти рекомендованих 95% охоплення більшістю вакцин. Саме цей показник зможе захистити молодь та дітей від страшних вакцинокерованих хвороб та дати їм найздоровіший старт у житті. Щеплення доступні кожному!”зазначив представник ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт.
Особливу увагу медики наразі звертають на недостатній рівень вакцинації проти кору (щеплення в 1 рік у 2024 році отримали 91,4% дітей, у 6 років - 83,4%). Кір — одне з найзаразніших інфекційних захворювань: 9 із 10 невакцинованих людей ризикують захворіти після контакту із хворим. Найбільш вразливі до інфекції діти, які не мають щеплень. Наразі захворюваність на кір у світі зростає, з початку 2025 році в Україні зареєстровано 9 спалахів кору. Головна причина спалахів кору — низьке охоплення профілактичними щепленнями та пропуск вакцинації за віком. Востаннє епідемія кору охопила всю Україну в 2017-2019 роках, через недостатні рівні вакцинації в країні. Тоді захворіло понад 100 тисяч людей: померла 41 людина (з яких 25 — діти). У більшості дорослі інфікувались від дітей. МОЗ України спільно з партнерами продовжує працювати над тим, щоб вакцини були доступними для всіх, а українці мали змогу вчасно отримувати захист від інфекційних хвороб попри війну.
“Кожна дитина має право зростати здоровою — і це починається із захисту від смертельних хвороб, яким можна запобігти завдяки вакцинації. Імунізація — один із найпотужніших та найефективніших інструментів громадського здоров’я, який щороку рятує мільйони дитячих життів. Під час війни, масового переміщення та нестабільності діти стають ще більш вразливими. Пропущене щеплення звужує вікно захисту для дитини й створює загрозу для всієї громади. Коли дитина не вакцинована, мова йде не лише про ризик захворювання — це також загроза її розвитку, навчальним можливостям і майбутньому. Заради дітей ми маємо інвестувати в охорону здоров'я, діяти спільно й пам’ятати: кожна дитина, де б вона не була, повинна бути захищена. Вакцинація — це планування здоров’я та майбутнього України.”підкреслив Голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні Мунір Мамедзаде
Урядовці та міжнародні медичні експерти звертають увагу батьків до питання захисту дітей від інфекційних хвороб: якщо в дитини пропущені якісь із щеплень, необхідно якнайшвидше звернутися до лікаря — лікар роз’яснить, як і коли ці щеплення можна надолужити. Якщо зв’язок із вашим лікарем втрачений через війну, зверніться до найближчого закладу охорони здоров’я, що надає первинну медичну допомогу. Наразі країна забезпечена всіма вакцинами для проведення рутинних щеплень для дітей та ревакцинації дорослих, які передбачені Календарем профілактичних щеплень. Вакцинація — безоплатна, зробити її можна у пунктах щеплень у медзакладах країни, попередньо проконсультувавшись у сімейного лікаря чи педіатра.
Міністерство охорони здоров’я України